18.11.2024
W dniach 25-27 października 2024 roku grupa studentów II roku studiów inżynierskich oraz II roku studiów magisterskich kierunku gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych wraz z opiekunami dr inż. Anną Bugno-Pogoda, dr. hab. inż. Januszem Kilarem prof. UP oraz dr. inż. Zdzisławem Setnikiem wyjechali na ćwiczenia terenowe w Polskę. Fizjologia i żywienie zwierząt, chów i hodowla zwierząt, hodowla lasu oraz fotogrametria i systemy informacji przestrzennej były przedmiotami realizowanymi na tymże kilkudniowym wyjeździe.
Nasza wycieczka naukowa rozpoczęła się w piątek od wizyty w Nadleśnictwie Sieniawa. Załoga nadleśnictwa na czele z Panem Nadleśniczym Januszem Starzakiem, po krótkiej prelekcji o historii nadleśnictwa, oprowadziła nas po wydzieleniach leśnych w których dominują drzewostany dębowe w różnych klasach wieku. Z ciekawością słuchaliśmy w jaki sposób zostały one wyhodowane na przestrzeni dziesiątek lat. Ważnym faktem jest to, że z roku na rok powstaje coraz więcej odnowień naturalnych gatunków właściwych dla danych siedlisk. Na zakończenie zobaczyliśmy piękny pomnik przyrody - Dąb Marian, którego obwód w pierśnicy sięga ponad 4 metry. Został nazwany od imienia leśnika, który pielęgnował drzewostany w tej okolicy.
Drugą połowę dnia spędziliśmy w Roztoczańskim Parku Narodowym w miejscowości Zwierzyniec. Powstał on przede wszystkim w celu ochrony starych, naturalnych lasów, będących pozostałością pierwotnej puszczy, porastającej niegdyś tereny Roztocza. Lasy te są ostoją występowania wielu rzadkich w skali kraju i Europy gatunków: roślin, zwierząt i grzybów. Podczas spaceru z przewodnikiem po Parku, zatrzymaliśmy się chwilę przy Stawach Echo, gdzie znajdowała się kładka, z której mieliśmy piękny widok na akwen i Roztoczański Park Narodowy.
W sobotę, drugiego dnia naszej wycieczki wyjechaliśmy do najstarszej w Polsce Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na niesamowity spacer pełen ciekawostek i historii wraz z możliwością zobaczenia cennych zabytków. Zaczęliśmy od Padoku, gdzie można było podziwiać przepiękne konie. Następnie przeszliśmy do Stajni Czołowej, którą zaprojektował słynny architekt Henryk Marconi, a potem Stajni Prywatnych oraz przez Park, gdzie mieścił się cmentarz dla koni zapełniony głazami z tabliczkami, na których widnieją imiona koni zasłużonych dla stadniny. Ciekawym miejscem była Hala Ujeżdżeniowa, w której co roku odbywają się najsłynniejsze i najbardziej prestiżowe aukcje koni arabskich. Spacer wzdłuż Stajni Nowych zakończył nasz pobyt w tym miejscu.
Ostatni dzień ćwiczeń terenowych spędziliśmy w Zamościu - mieście zwanym „perłą renesansu”. Stare Miasto było jedną z najciekawszych atrakcji, ponieważ jak wspominał nasz przewodnik, przetrwało ono od XVI wieku w niemal niezmienionym stanie. Interesujące także były kolorowe kamienice ormiańskie na Starówce. Natomiast piękno całego Zamościa mogliśmy ujrzeć z kładek widokowych, umieszczonych nad torami. Z historycznego punktu widzenia, ważnym zabytkiem okazała się Twierdza Zamość i fortyfikacja, zbudowana na zlecenia Jana Zamoyskiego. Wspólne zdjęcie przy pomniku Jana Zamoyskiego zakończyło zwiedzanie tego pięknego miasta. Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Szczebrzeszyn oraz słynny Pomnik Chrząszcza, który znajdował się na płycie Rynku przed Ratuszem.
W ciągu tych trzech dni przejechaliśmy dwa województwa, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, nabyliśmy dużo wiedzy i zyskaliśmy nowe doświadczenia. Taka forma ćwiczeń terenowych jest bardziej przyswajalna dla studentów i będziemy je mile wspominać.
Tekst: Monika Data
Fotografie: Jacek Oleniacz
INSTYTUT GOSPODARKI ROLNEJ
I LEŚNEJ
UP. im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 38-500 Sanok
Budynek F, pok. 105, 106
Kontakt:
Dyrektor Instytutu 13 46 55 945
Sekretariat 13 46 55 944
gospodarka.rl@pwsz-sanok.edu.pl