7 powodów wyższości światła rozproszonego

25.10.2020

Tytuł nawiązuje do słynnego tekstu prof. Piotra Lenartowicza pt: „Siedem dowodów wyższości kobiety nad mężczyzną”. Ale to tylko nawiązanie!

  • Oświetlenie rozproszone nie ma uprzywilejowanego kierunku.
  • Daje mały kontrast i zwiększa tonalność, wydobywa tony i barwy.
  • Światło rozproszone równomiernie rozkłada się na całej powierzchni oświetlanego planu. Dzięki temu nie ma cieni (albo są niewidoczne).
  • Jest bardzo miękkie, nie uwydatnia kształtu oświetlanego obiektu, a co za tym idzie – sprawia, że są bardziej delikatnie wkomponowane w plan.
  • Przestrzeń doświetlona w sposób rozproszony optycznie wydaje się większa.
  • Przestrzeń jest bardziej spokojna, czysta oraz przytulna, a obiekty wydają się otoczone światłem.
  • Świat oglądany w rozproszonym świetle poprawia nastrój.

Źródła rozproszonego światła są rozległe w porównaniu z rozmiarem obiektu. Całe niebo nad nami jest źródłem światła. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w takim gigantycznym studio bezcieniowym!

Leonardo da Vinci napisał jeden z pierwszych podręczników o światłocieniu („chiaroscuro”). Zdefiniował tam różne rodzaje światła (np. pochodne, odbite...) i jego odmiany (np. wpadające przez okno, rozproszone w przestrzeni). Padanie światła na powierzchnie nazywał „uderzeniem”, co odzwierciedlało dynamikę. Światło i cień uznał za “najpewniejsze środki do poznawania kształtów wszystkich ciał”. Światło na postaciach Leonarda jest miękkie, rozproszone, nigdy nie jest ono intensywne ani barwne.

Marian Szewczyk

Galeria zdjęć

INSTYTUT GOSPODARKI ROLNEJ
I LEŚNEJ

UP. im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 38-500 Sanok
Budynek F, pok. 105, 106

Kontakt:
Dyrektor Instytutu 13 46 55 945
Sekretariat 13 46 55 944
gospodarka.rl@pwsz-sanok.edu.pl