Bóbr jako inżynier ekosystemu

12.04.2023

Jak działalność bobra wpływa na środowisko?

Ich obecność jest wartością dodaną nie tylko w aspekcie ilości wody w środowisku, ale również bioróżnorodności, zarówno roślin jak i zwierząt.

Działalność bobrów ma duże znaczenie w obliczu suszy. Badania wskazują, że w okresie, gdy brakuje wody na danym terenie, działalność bobrów wpływa pozytywnie na ilość wody w porównaniu do lat, gdy bobry nie działały na danym terenie. Tamy budowane przez bobry stabilizują poziom wód gruntowych.

Drzewa obumarłe wskutek zalania lub ścięcia przez bobry mogą zostać wykorzystane przez bezkręgowce, których środowiskiem życia jest martwe drewno. Bobrowiska tworzą możliwości schronienia się przed drapieżnikami, chociażby dla płazów. Pozostające, odstające kawałki kory na martwych drzewach, mogą stanowić również schronienie dla ssaków – nietoperzy. Zaobserwowano, że im starszy jest staw bobrowy, tym większa jest obfitość oraz różnorodność gadów. Obserwowana jest również różnorodność wśród ptaków, którym bobrowisko dostarcza bogatego pokarmu. Dostępne na bobrowiskach źródło pożywienia i wody zachęca do aktywności w ich otoczeniu dużych ssaków [Nica i in. 2022].

Nica A., Petrea M-S., Simionov I-R., Antache A., Cristea V. 2022. Ecological impact of European beaver, Castor fiber. Scientific Papers. Series D. Animal Science. Vol. LXV, No. 1.

Tekst i fotografie: Eliza Kutrzeba

Koło Naukowe Leśników SYLWAN

https://www.facebook.com/sylwan.kolonaukowelesnikow 

Galeria zdjęć

INSTYTUT GOSPODARKI ROLNEJ
I LEŚNEJ

UP. im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 38-500 Sanok
Budynek F, pok. 105, 106

Kontakt:
Dyrektor Instytutu 13 46 55 945
Sekretariat 13 46 55 944
gospodarka.rl@pwsz-sanok.edu.pl