W IGRiL konferowali o pszczołach

27.03.2018

25 marca br. w Instytucie Gospodarki Rolnej I Leśnej PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się konferencja pszczelarska organizowana rokrocznie przez sanocką uczelnię i Starostwo Powiatowe w Sanoku.
  To już dwudziesta impreza z tego cyklu – mówi Mateusz Kaczmarski, dyrektor IGRiL PWSZ w Sanoku. – Zawsze cieszą się one ogromną popularnością wśród pszczelarzy z regionu – uczestnicy przyjeżdżają do nas nawet spod Rzeszowa. Uważam, że procentuje tu praktyczne podejście do omawianych tematów i możliwość zdobycia wiedzy z pierwszej ręki. W tym roku z referatem „Profilaktyka i zwalczanie chorób pszczół miodnych wywoływanych przez zgnilca amerykańskiego” gościła u nas dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Jako że ta choroba pszczół od kilku lat zbiera ogromne żniwo, praktyczna wiedza, jak jej zapobiegać, jak rozpoznać zakażenie i jak postępować w razie jego stwierdzenia, jest w tej chwili szczególnie poszukiwana.
Dużym zainteresowaniem cieszył się też wykład Mariusza Chachuły z jedynego w Europie Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli k. Lublina, który zapoznawał uczestników z tematyką wykorzystania nowoczesnych uli styropianowych – będących świetnym rozwiązaniem (głównie ze względu na niewielką wagę), zwłaszcza przy pasiekach wędrownych.
Na konferencję zgłosiło się ponad 150 osób. Było wiele pytań i dyskusji, przede wszystkim zaś podkreślano praktyczny wymiar przekazywanej wiedzy. Co ciekawe, wśród słuchaczy byli studenci IGRiL posiadający własne pasieki, ale i absolwenci, którzy już zawodowo zajmują się pszczelarstwem. Jak widać, rokroczna organizacja tego wydarzenia przekłada się na wymierne efekty.
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była prezentacja nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Tomasza Łysonia. Ponadto można było zaopatrzyć się w tzw. ciasto pszczele – produkt służący do podkarmiania pszczół.
Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do PWSZ w Sanoku za rok!

Galeria zdjęć

INSTYTUT GOSPODARKI ROLNEJ
I LEŚNEJ

UP. im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 38-500 Sanok
Budynek F, pok. 105, 106

Kontakt:
Dyrektor Instytutu 13 46 55 945
Sekretariat 13 46 55 944
gospodarka.rl@pwsz-sanok.edu.pl