Zastosowanie teledetekcji i programowania w leśnictwie

14.12.2022

W ostatnią sobotę w Uczelni Państwowej w Sanoku mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu na temat zastosowań teledetekcji i programowania w leśnictwie.

LIDAR jest urządzeniem, które może być umieszczone na pokładzie samolotu, skąd zdalnie pozyskuje informacje. W teledetekcji wyróżniamy sensory pasywne i aktywne. Lidar należy do tych aktywnych, ponieważ w odróżnieniu od pasywnych wykorzystuje własne promieniowanie. Wysyła wiązkę promieni świetlnych, która po odbiciu od obiektu, jest rejestrowana i analizowana, dostarczając informacji na temat danego obiektu, w postaci chmury punktów. W przypadku leśnictwa, teledetekcja pozwala na uzyskanie informacji o cechach taksacyjnych rozległego drzewostanu w krótkim czasie. Bez wychodzenia w teren (do czego jednak bardzo zachęcam) mamy informacje o składzie gatunkowym drzewostanu, jego cechach i zdrowotności. Na podstawie danych istnieje możliwość planowania prac gospodarczych w leśnictwie. Zaprezentowany został bardzo ciekawy problem, który zaburzał informacje uzyskane z LIDAR o drzewostanie, a który udało się rozwiązać. Było to oddzielenie drzewostanu dojrzałego od podszytu.


Implementując algorytmy w postaci wtyczki (plugin) do programu QGIS, zaprezentowano możliwość wykonywania obliczeń, które dostarczają jeszcze więcej informacji o drzewostanie. Szczególne podziękowania kierujemy do prelegenta mgr inż. Borysa Drausa z BULiGL

Galeria zdjęć

INSTYTUT GOSPODARKI ROLNEJ
I LEŚNEJ

UP. im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 38-500 Sanok
Budynek F, pok. 105, 106

Kontakt:
Dyrektor Instytutu 13 46 55 945
Sekretariat 13 46 55 944
gospodarka.rl@pwsz-sanok.edu.pl